Brusel posvätil pivnú megafúziu

 
Európska komisia schválila plánované prevzatie druhého najväčšieho pivovaru na svete SABMiller jeho väčším konkurentom Anheuser-Busch InBev. Podmienkou však je, že AB InBev predá skoro všetky pivovarnícke aktivity SABMiller v Európe, teda zrejme aj Plzeňský Prazdroj.
AB InBev, ktorý je najväčším výrobcom piva na svete, transakciou získa zhruba tretinový podiel na svetovom trhu s pivom. Zamýšľaná akvizícia ale v niektorých krajinách naráža na obavy z narušenia hospodárskej súťaže, informuje agentúra ČTK. Európska komisia (EK) v predbežnom vyšetrovaní zistila, že transakcia mohla vo svojej pôvodnej podobe viesť k vyšším cenám prakticky vo všetkých krajinách dvadsať osmičky, kde SABMiller doteraz pôsobil.
„Európania kúpia každý rok pivo za zhruba 125 miliárd eur, takže aj relatívne malý cenový nárast by spotrebiteľom mohol spôsobiť citeľnú ujmu,“ uviedla eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová. „Bolo teda veľmi dôležité zabezpečiť, že prevzatie SABMiller spoločnosťou ABInBev neobmedzí konkurenciu na európskych trhoch s pivom," dodala.
Skupina AB InBev od začiatku navrhovala, že sa zbaví všetkých aktivít kupovanej firmy vo Francúzsku, Taliansku, Holandsku a Británii, aby tak zmiernila obavy Bruselu, že v týchto krajinách získa príliš silné postavenie na trhu. Skupina už prijala ponuku na odkúpenie týchto aktivít od japonského pivovaru Asahi.
AB InBev takisto ponúkol, že sa zbaví aktivít SABMiller v Českej republike, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku, aby rozptýlil ďalšie obavy komisie, ktoré sa objavili v priebehu predbežného skúmania dopadov transakcie.
Komisia potom rozhodla, že plánovanej transakciu dá zelenú, avšak len pod podmienkou, že AB InBev všetky tieto záväzky splní. Skupina AB InBev vznikla v roku 2008, keď belgický pivovar InBev prevzal za 52 miliárd dolárov amerického konkurenta Anheuser-Busch. Vo svojom portfóliu má asi 200 značiek z celého sveta.
Podľa nezávislého analytika a bývalého riaditeľa Českého zväzu pivovarov a sladovní Jana Veselého bude mať o Plzeňský Prazdroj určite záujem holandský Heineken aj severoamerický pivovar Molson Coors. „Ale ani jeden z nich pivovar nemôže dostať, pretože každý z nich by mal na českom trhu 65 a viac percent, takže by im transakciu neschválil český protimonopolný úrad," povedal Veselý.
Heineken vyrába v Českej republike predovšetkým pivo Krušovice, zatiaľ čo pivovaru Molson Coors patrí značka Staropramen. Skupiny by sa teda podľa Veselého museli rozhodnúť, že predajú svoje pivovary na území ČR.
Jednou z možností je podľa Veselého aj to, že by Plzeňský Prazdroj kúpili napríklad čínske alebo japonské firmy. „Firma Asahi už tu vyrába roky v Staroprameni v licenciu Asahi Super Dry pre Európu,“ dodal Veselý. Ďalším variantom by potom bola japonská skupina Kirin. Japonci by sa podľa analytika k českému pivu správali podobne ako súčasný vlastník SABMiller, teda ako k „rodinnému striebru“.
AB InBev, ktorý vyrába napríklad pivo Stella Artois alebo Corona, získa plánovaným prevzatím SABMiller za viac ako sto miliárd dolárov tretinový podiel na svetovom trhu s pivom. Zlúčený podnik bude podľa Európskej komisie na globálnej úrovni predávať dvakrát viac piva a bude mať štvornásobný zisk ako Heineken, čo je súčasná trojka na svetovom trhu.
Zdroj: ČTK

Gzoznam.sk, prehľadný, triedený a kontrolovaný katalóg firiem a živnostníkov. Katalóg plný funkcií a prekvapení. Register firiem, ktorý sa neustále zlepšuje.

Prihláste sa na odber newsletteru.

Odporúčané firmy

Losstav

K základom spokojného bývania ...

Velkoobchod MFP papier

Hlavnou činnostou našej firmy ...

Overené zákazníkmi

Nábytok Rosina

Hlavnou činnostou našej firmy je vypraco...

Velkoobchod MFP papier

Hlavnou činnostou našej firmy je vypraco...

Stavebná firma Scandi Haus SK

Scandi Haus SK s.r.o. je poprednou spolo...