V Rusku zdražela vodka, víno odolalo

Zle časy padli na prostých Rusov. Vodka od 1. júla zdražila zhruba o 30 percent. V noci zakázali predávať silnejšie pivo, ktoré má viac ako päť percent alkoholu s výnimkou reštauračných zariadení piť ho na verejnosti. Víno zatiaľ zdražovanie obišlo. Svoje si ale odniesli jablčný mušt a medovina.

Zle časy padli na prostých Rusov. Vodka od 1. júla zdražila zhruba o 30 percent. V noci zakázali predávať silnejšie pivo, ktoré má viac ako päť percent alkoholu s výnimkou reštauračných zariadení piť ho na verejnosti. Víno zatiaľ zdražovanie obišlo. Svoje si ale odniesli jablčný mušt a medovina.

Rusi to s bojom proti alkoholizmu myslia smrteľne vážne. Na rozdiel od ťarbavého suchého zákona Michaila Gorbačova idú na to pragmaticky a zvolili ekonomické nástroje. Dôkazom je nový zákon platný od 1. júla, ktorý novelizoval minuloročný zákon podpísaný vtedajším prezidentom Medvedevom. Zdražuje najmä minimálnu cenu vodky a iných ostrých nápojov. Potom, ako sa niektoré druhy potravín ocitli medzi tovarom obsahujúcim alkoholom, do zákona sa dostali výnimky, ktoré predsa len poľudštili predaj produktov, ktoré majú ku skutočnému alkoholu dosť ďaleko, ale obsahujú viac ako 0,5 percenta alkoholu.

Vtedy pred rokom sa medzi pliagotvornými tovarmi zrazu ocitli kvas, jogurt, sladkosti, pečivo, údeniny a dokonca mliečne nápoje, zmrzlina či dezerty. Potom, ako maloobchod a veľkoobchod žiadal od výrobcov podobných potravín licencie na predaj alkoholu, zdravý rozum zvíťazil a tak sa po vodke a pivu ocitol tretí národný nápoj kvas mimo anti alkokohlických paragrafov. Nový zákon obsahuje zoznam potravín s obsahom alkoholu vyšším než 0,5 percenta. Podľa týždenníka Vedomosti zoznam sa tam teraz ocitli nápoje ako cider, medovina a ďalšie s obsahom alkoholu do 1,2 percenta.

Minimálna cena vodky je 3,12 eura

Podľa ruského ekonomického denníka Kommersat stojí pollitrovka najlacnejšej vodky od 1. júla tohto 125 rubľov, čo je asi 3,12 eura namiesto pôvodnej minimálnej ceny 98 rubľov ( 2,37 eura). Spolu s vodkou od júla zdraželi ďalšie liehoviny. Napríklad pollitrová brandy bude stáť klienta v prepočte najmenej 5,5 eura. Nastala tak druhá etapa zvýšenia spotrebnej dane z liehu. Všetko sa začalo už 1. januára 2012, kedy došlo k desať percentnému zvýšeniu z 232 až 254 rubľov za liter alkoholu (z 5,61 na 6,14 eura. Od 1. júla 2012 dane vzrástli o ďalších 20 percent na 300 rubľov (7, 25 eura) za liter. Minimálnu cenu pre brandy a ostatné destiláty s výnimkou koňaku určili na 190 rubľov, dovtedy 165 rubľov (4,60, dovtedy štyri eurá) na pol litra. Spotrebná daň pre koňak v maloobchodnej sieti sa zdvihla na minimálne 219 rubľov za pol litra, dovtedy 193 rubľov ( 5,30 eura, dovtedy 4,67 eura).

V Rusku nebola jedinou obeťou vyšovania spotrebných daní od 1. júla len vodka. Podstatne sa zvýšili spotrebné dane aj za tabak - z 360 na 390 rubľov za tisíc kusov cigariet a benzínu z 7 725 na 8 225 rubľov za tonu. Ruský úrad pre reguláciu trhu cenový skok oficiálne zdôvodňuje pokračovaním boja proti všemocnému alkoholizmu, ktorý začal v prezidentskej funkcii Dmitrij Medvedev a po výmene stráží v ňom pokračuje prezident Vladimír Putin. Inak, už za svojej éry hlavy Kremľa Medvedev zvyšoval podporu vinárskych producentov z Ruska v snahe znížiť opilstvo a zároveň tak zvýšiť úroveň vínnej turistiky v Ruskej federácii. Podľa kritikov zvyšovanie ceny vodky pomáha čiernemu trhu a falšovateľom vodky."U nás už si ľudia zvykli (vodku) zháňať sami. Ak vlani nelegálne vyrábaná a predávaná vodka zaujímala na trhu 65 percent, po zdražení sa ten podiel ešte zvýši," hovorí Vadim Drobiz, riaditeľ
Centra pre výskum trhu s alkoholom.

Víno zatiaľ odoláva

Novinkou je novým zákonom zmenená klasifikácia vín. Namiesto doterajšej deväť miestnej je na svete päť základných druhov vína: víno, likérové víno, ovocné víno, šumivé víno a vínny nápoj. Do posledného klasifikačného súdka patria tekutiny, pre ktorých museli šalamúnsky vymyslieť nový názov, aby tak oddelili kategóriu organických vín od sladených, riedených a podobne “zušľachťovaných mokov”. Ukázalo sa však, že by to tejto kategórie patrila aj obľúbené sladené víno, ktoré doteraz medzi bežnými konzumentami v Rusku dominuje. Veď tvorí až tri štvrtiny spotreby všetkých vín. Štátna duma preto odobrila mimoriadnu zmenu v zákone. Do kategórie prírodných vín spadajú aj polosladké vína, ktoré v Rusku stále na trhu dominujú. Tiež sa zatiaľ nenaplnili hrozivé predpoklady, že na polosladké uvalia až päťnásobne vyššiu spotrebnú daň.

Prejdú Rusi hromadne na samohonku?


Posledný známy prípad im sčasti dáva za pravdu. Podľa agentúry Rianovosti zadržala polícia na Sibíri približne 30 tisíc fliaš falšovanej vodky. Ich cenu odhadli na tri milióny rubľov, čo je okolo 72 516 eur. Vodku našli v kamióne, ktorý zastavila polícia pri meste Čita. Majiteľom falšovaného alkoholu je rovnaký muž, ktorého zatkli už v marci pri pokuse podplatiť policajtov pri objavení rovnakého „tovaru“. Výroba pollitrovej fľaše s falošnými etiketami vodky Pšeničnaja vyšla na zhruba na 50 rubľov, teda 1,21 eura. Ak by sa náklad podarilo predať ešte pred zdražením, pokojne by mohol za každú fľašu vyinkasovať o polovicu viac.

Falšovanie alkoholu je v Rusku problémom už dlhých desaťročí. Ešte v roku 2009 bývalý premiér a od začiatku mája opätovný prezident Vladimir Putin povedal, že obrovské príjmy z nelegálnej produkcie alkoholu zvyšujú korupciu a kriminalitu a navyše pochybná kvalita lacného alkoholu spôsobuje na zdraví ruského obyvateľstva nenapraviteľné škody. V minulom roku Putinova vláda podnikla viaceré kroky, ktoré mali obmedziť nelegálnu výrobu alkoholu.

Podľa úradov sa podarilo počet takýchto výrobcov znížiť o tretinu. Predaj falšovaného alkoholu naďalej tvorí 23 až 37 z celkového predaja na trhu. Minulý rok ruská polícia zabavila celkovo 300 tisíc litrov ilegálne vyrobeného alkoholu. Na následky konzumácie takýchto destilátov a samohoniek zomrelo v roku 2011 v Rusku až 12 tisíc osôb. Hrozivé číslo je však v porovnaní z rokom 2005, keď na rovnaké príčiny smrti podľahlo až 45 tisíc ľudí, predsa len signálom, že boj proti nelegálnym Stalinovým slzám je úspešný.

Druhá etapa zdražovania ruského alkoholu


Minimálnu cenu vodky úrady zaviedli pred dvoma rokmi. Označili ho za opatrenie proti rozšírenému alkoholizmu a zdražovanie liehovín malo pomôcť štátnym príjmom. Alkoholizmu v krajine ročne padne za obeť až pol milióna ľudí. Paradoxne úmrtnosť mužov za mrežami smutne preslávených ruských väzníc je nižšia než u mužov na slobode.

Nové zdraženie o cca 30 percent výrobcovia považujú ešte za únosné. Jedným dychom však varujú pred ďalším zdražovaním. Za kritickú hranicu považujú cenu 150 rubľov (3,84 eura) za pollitra vodky. Ak bude zdražovanie pokračovať rovnakým tempom, kritický cenový bod by mala vodka dosiahnuť na budúci rok. Predseda ruského združenia liehovarníkov Dmitrij Dobrov hovorí, že sa tak národný nápoj v obchodoch stane pre najchudobnejších Rusov nedostupným. Samozrejme obrátia sa na čierno pálený alkohol. Na najlacnejšiu vodku pripadá asi desatina trhu.

Úradne stanovená cena mala pomôcť štátnemu rozpočtu od daňových únikov z nelegálnej produkcie vodky. V časoch jej najväčšieho predaja dosahovala dve pätiny výroby akéhokoľvek vyrobeného alkoholu. S predajom nelegálnej vodky býva spojená aj korupcia, daňové úniky a ohrozenie zdravia spotrebiteľov. Na rozdiel od „suchého zákona“ neúčinnej poloprohibície Michaila Gorbačova z roku 1985 sa terajšie snahy ruských úradov hľadajú oporu okrem ekonomických nástrojov aj v obmedzovaní predaja alkoholu a osvete. Experti upozorňujú na možné paralely s časmi Michaila Gorbačova, kedy si národ začal páliť alkohol, kde sa len dalo. Hoci aj na balkónoch na sídliskách.

Kúp si zapaľovač, pribalíme ti vodku.

Majetnejší Rusi sa pokúšajú vybabrať s nočným zákazom predaja alkoholu. Obchádzajú ho pomocou donáškových služieb, ktoré majú k dispozícii trik hodný veľkého kombinátora Ostapa Bendera s románov Iľfa a Petrova. Formálne predajú zákazníkovi zapaľovač, ku ktorému ako darček pribalia fľašu s alkoholom. Klienti sa na cenu zapaľovača vôbec nepozerajú.

V Moskve majú múzeum vodky. Podľa mnohých moderných Moskovčanov, hlavne mladých ľudí, je to presne miesto, kam patrí. Pozor, ale to neznamená, že by alkohol zavrhli. V moskovských baroch podľa agentúry Reuters uprednostňujú skôr exportný rum, teguilu a whisky. Zárodky rozumnejšej konzumácie alkoholu by optimista našiel v tom, že alkohol pijú najradšej zmiešaný s ovocnými šťavami z jabĺk, brusníc a čerešní.

Mráz zastavil ťaženie domáceho vína


V Rusku hlavne medzi vzdelanejšími a sociálne silnejšími vrstvami badať čoraz väčší príklon ku kultúrnemu pitiu vína. Víno si zvolili ako alternatívu voči neriadenej konzumácii vodky aj ruskí lídri Medvedev a Putin. Žiaľ, iskrivú ruskú vínnu cestu tento rok zabrzdilo otrasné počasie. Najtuhšia zima na juhu Ruska za 25 rokov zničila asi polovicu viníc. Teploty vo vinárskych oblastiach klesli vo februári 2012 na mínus 25 stupňov Celzia.

Najviac zničené sú vinice v Krasnodarskom kraji a na Tamanskom polostrove. Mrazy napáchali na viniciach väčšiu škodu ako Gorbačovova protialkoholická kampaň, ktorá sa začala v máji 1985. Vtedy najviac utrpeli vinohrady na Ukrajine a v Moldavsku, ale v Rusku nechali vinice na pokoji. Obnova mrazom poškodených vinohradov má trvať niekoľko rokov. Zlé počasie môže znamenať nedostatok tohtoročného mladého vína na ruskom trhu, pretože mráz zničil vinice i na Kryme, Moldavsku a Kaukaze.

Zdroj: www.kommersat.ru, www.rianovosti.com, www.forbes.com, www.reuters.com , www.chicagotribunes.com, www.top.rbc.ru, www.vedomosti.ru

Článok Milana Nemca bol uverejnený na portále www.trend.sk

Gzoznam.sk, prehľadný, triedený a kontrolovaný katalóg firiem a živnostníkov. Katalóg plný funkcií a prekvapení. Register firiem, ktorý sa neustále zlepšuje.

Prihláste sa na odber newsletteru.

Odporúčané firmy

Losstav

K základom spokojného bývania ...

Velkoobchod MFP papier

Hlavnou činnostou našej firmy ...

Overené zákazníkmi

Nábytok Rosina

Hlavnou činnostou našej firmy je vypraco...

Velkoobchod MFP papier

Hlavnou činnostou našej firmy je vypraco...

Stavebná firma Scandi Haus SK

Scandi Haus SK s.r.o. je poprednou spolo...