Zdravší a bohatší

Je kríza, je kríza, je kríza! Z každej strany je kríza a každý cent sa zíde, tak si ľudia hovoria. Ale prečo sú nákupné vozíky o toľko plnšie a stále drahších produktov? Je to jednoduché – reklama a psychológia človeka.

Je kríza, je kríza, je kríza! Z každej strany je kríza a každý cent sa zíde, tak si ľudia hovoria. Ale prečo sú nákupné vozíky o toľko plnšie a stále drahších produktov? Je to jednoduché – reklama a psychológia človeka.
Poznáme to všetci – pozeráme produkty, ktoré máme vo výške očí a niekedy pohľadom zablúdime na tie v najnižšom regále, ako prvé vnímame žlté ceduľky s červeným písmom, obrovské stojany v strede uličky s akciovým tovarom, ktoré tak otravne zavadzajú a reklamné letáky všade kam sa pozriete. Jednoducho metóda – je to lacnejšie ako normálne, kúpme toho viac.
Ale keď je každý cent dobrý, prečo sa nenaučiť nakupovať inak, rovnakú kvalitu ale za nižšiu cenu?

Ja som takýmto štýlom začala nakupovať vo chvíli, keď nastala kríza u nás doma. Traja ľudia sme míňali na jedlo neskutočných tristo eur mesačne a to vravím o základných potravinách, nie žiadnych zdravých jedlách alebo luxusných potravinách. Jednoducho sme jedli všetko, čo bolo v chladničke a keď sa do nej niečo nevošlo, tak sme to jednoducho hneď zjedli.
Okrem finančných následkov to malo následky aj zdravotné – pribrali sme a práve zdravo sme sa necítili.
Preto som si vymyslela systém, ktorým som chodila nakupovať a využívam ho už celé tri roky. Poviem vám, za mesiac minieme na nákupy menej ako dvesto eur a máme oveľa zdravšiu životosprávu ako predtým. Ja som ušetrila peniaze na iné výdaje a pri tom som začala variť oveľa zdravšie, jednoduchšie a najmä chutnejšie. A každý deň mám aspoň krátku prechádzku, ktorá mi tiež napomáha ku zdraviu.

Tu je môj návod ako ušetriť a zároveň si pomôcť zdravotne:

1. pravidlo: Lacnejšia značka obchodného reťazca
Každý obchodný reťazec má svoju vlastnú značku, lacnejšiu alternatívu určitého výrobku. Či je to fazuľa v náleve, zaváraniny, sušené polievky, müsli ovsené vločky, jogurty, mlieko, syry, chipsy, chrumky, arašídy, chrumky pre zvieratá, podstieľky, batérie, pracie prostriedky, umývacie prostriedky, no jednoducho všetko možné i nemožné.
Je treba si pozrieť zloženie svojho obľúbeného produtku a skúsiť nájsť lacnejšiu alternatívu v rade vlastnej značky obchodného reťazca. Mnohokrát majú to isté, niekedy aj lepšie a zdravšie zloženie, ako tie drahšie produkty a sú za polovičnú cenu.

2. pravidlo: Zľava neznamená zníženú kvalitu
V každom supermarkete alebo hypermarkete majú kútik, kde ukladajú výrobky, ktorým končí minimálna trvanivosť alebo ich musia predať kvôli dátumu balenia. Sú to zväčša produkty, ktoré balia samotné obchodné reťazce alebo rôzne koncové časti. Sú na to častokrát aj päťdesiatpercentné zľavy. Dajú sa použiť na pizzu alebo do varenia. Nemajú chybu, sú to jednoducho koncové časti, ktoré sa nedajú nakrájať na celé krásne plátky.

3. pravidlo: Pozerať sa všade
Netreba sa pozerať len vo výške svojich očí, mnohokrát sa produkty rovnakej kvality za nižšiu cenu nachádzajú práve vo výške členkov alebo až nad hlavou. Je to jednoducho psychologický nátlak. Komu sa predsa chce urobiť počas nákupov nespočet drepov, aby ušetril na prepočet v eurách? Mne!

4. pravidlo: Akcie akcie akcie!!!
Nenechajte sa strhnúť tabuľkami s nápisom Akcia alebo 3+1 zadarmo. Koľkokrát je to spravené tak, aby cena bola rovnaká za jeden kus, možno o cent lacnejšia, ako keď si kúpite naozaj len jeden kus. A otvorene si povedzme, koľkokrát ste nakúpili zbytočnosti alebo nadbytočné kusy len kvôli tomu, že boli v akcii? A najmä pri nezdravých jedlách to môže mať aj následky na naše zdravie a váhu.

5. pravidlo: Nákupný zoznam
Je to najlepší systém ako sa vyhnúť zbytočnému nakupovaniu. Stačí si spysovať to, čo potrebujete počas týždňa a raz týždenne to risknúť, ísť do hypermarketu a tam dokúpiť tie väčšie a nákladnejšie položky. Položky ako chlieb, pečivo, saláma, ovocie a zelenina sa dá kupovať aj na kusy každý druhý tretí deň.

6. pravidlo: Nikdy nechodiť nakupovať hladný!
Ísť nakupovať úplne hladný, to je jedna z najhorších vecí. Zbytočne nakúpite veľa a zbytočných vecí, pretože vaše oči jedia už v obchode. Tu sa vraciame k pravidlu päť – mať zoznam.

Je to niekoľko jednoduchých rád ako ušetriť nejaký ten cent čo sa týka obyčajných, každodenných nákupov. Mne to funguje už tri roky a verte mi, pred tromi rokmi sa za mnou muži neobzerali. :)

Tak príjemné nákupy!


Gzoznam.sk, prehľadný, triedený a kontrolovaný katalóg firiem a živnostníkov. Katalóg plný funkcií a prekvapení. Register firiem, ktorý sa neustále zlepšuje.

Prihláste sa na odber newsletteru.

Odporúčané firmy

Losstav

K základom spokojného bývania ...

Velkoobchod MFP papier

Hlavnou činnostou našej firmy ...

Overené zákazníkmi

Nábytok Rosina

Hlavnou činnostou našej firmy je vypraco...

Velkoobchod MFP papier

Hlavnou činnostou našej firmy je vypraco...

Stavebná firma Scandi Haus SK

Scandi Haus SK s.r.o. je poprednou spolo...