Šampiónom Decanteru víno zo supermarketu

 
Na vinárskou verejnosťou mimoriadne cenenej a považovanej londýnskej súťaži Decanter World Wine Avard (DWWA) najviac prekvapilo víno pre britskú sieť supermarketov.
1.7.2016 / MILAN NEMEC
 
Odborná porota určila, že najlepšie červené víno na svete v kategórii pod 15 libier nemusí byť od žiadneho vyhláseného vinárstva. Na DWWA sa ním stalo červené, ktoré si nechal vyrobiť obchodný reťazec ASDA. Pred úspechom na DWWA stálo 4,37 libry, teda terajších 5,24 eura.
O jeho prvenstve v súťaži rozhodol panel 240 vyhlásených svetových somelierov pri hodnotení naslepo. Víno má obchodnú značku La Moneda Reserva, ročník 2015 a pochádza z Čile. Ide o suché cuveé so zvyškovým cukrom len päť gramov na liter, obsahom alkoholu 12 a pol percenta a namiešali ho z 85 percent odrody Malbec a 15 percent odrody Syrah. Dostalo 95 zo sto možných bodov.
„Má excelentnú sviežosť a je plné energie,“ uviedol hovorca súťaže v rozhovore pre denník The Star.  „Naším jediným cieľom je rozpoznať a oceniť tú najvyššiu kvalitu, to je to, čo zaujíma  našich konzumentov na celom svete. Medailu dávame len tým vínam, ktoré si zasluhujú úplnú dôveru u zákazníkov,“ uviedol šéf súťaže Steven Spurrier. Decanter World  Wine Awards je známy svojim prísnym bodovaním. Zlatá medaila sa tu udeľuje až od 95 bodov, striebro je od 90 bodov a bronz od 85 bodov. Vína ktoré dostanú diplom s označením odporúčané (Commended), musia mať aspoň 81 bodov.
Na súťaž sa aj tento rok prihlásili slovenskí vinári. Najskôr na porovnanie –minulý rok získal jediné striebro Muškát Ottonel 42, 2013 od Žitavských viníc a šesť bronzov si podelili Víno Hubinský, Víno Matyšák, Vinárstvo J. & J. Ostrožovič, Tokaj Macík Winery a Vinárstvo Vinidi.
Žitavské vinice sa evidentne „striafajú“ do chutí a preferencií hodnotiteľov Decanteru - tento rok opäť jediné striebro získalo toto vinárstvo za ich Ottonel 42 Muškát, ročník 2013. Ide o sladké prírodné víno s obsahom cukru až 42 gramu na liter s obsahom alkoholu 8,7 percenta. Získalo 90 bodov zo stobodovej stupnice a ide o stopercentné vínko iba z odrody Muškát Ottonel. Žitavské vinice majú aj dve bronzové medaily a to za ich Alibernet 2012 a Devín 49 2012. Dve bronzové medaily má producent Blasko Wine za ich Víno Blaško Dauphne 2009 a Víno Blaško Mon Ame 2009. Jediné odporučenie získalo Víno Hubinský a ich Devín 2015.

Gzoznam.sk, prehľadný, triedený a kontrolovaný katalóg firiem a živnostníkov. Katalóg plný funkcií a prekvapení. Register firiem, ktorý sa neustále zlepšuje.

Prihláste sa na odber newsletteru.

Odporúčané firmy

Losstav

K základom spokojného bývania ...

Velkoobchod MFP papier

Hlavnou činnostou našej firmy ...

Overené zákazníkmi

Nábytok Rosina

Hlavnou činnostou našej firmy je vypraco...

Velkoobchod MFP papier

Hlavnou činnostou našej firmy je vypraco...

Stavebná firma Scandi Haus SK

Scandi Haus SK s.r.o. je poprednou spolo...