Bohatí nosia do záložní aj víno

Za fľaše ušľachtilého moku majú peniaze skôr ako od banky

Za fľaše ušľachtilého moku majú peniaze skôr ako od banky

V záložniach v USA i v západnej Európe čoraz sa viac popri rodinných šperkoch alebo umeleckých dielach objavujú vzácne značky vín. Ľudia zo všetkých priečok ekonomického rebríčka nosia fľaše na istenie úverov, keď nemajú dostatok hotovosti.

Väčšina ľudí má predstavu, že do záložní chodia len skrachovanci alebo smutní ľudia, ktorým hrozí ulica.“Čudovali by ste sa, ako sú na tom mnohí bohatí,“ povedal pre agentúru Reuters Jordan Tabach-Bank, šéf záložne Beverly Loan Co vo vyhlásenej a povesťami o bohatstve opradenej štvrti Beverly Hills v Kalifornii.
„Okrem toho, keď idete do banky, trvá týždne alebo mesiace, kým získate úver. Keď my dáme pôžičku, je to väčšinou hneď v ten istý deň." Záložňa pre prosperujúcu klientelu požičala už manažérom hedge fondov, bankárom, úspešným právnikom a lekárom či dokonca držiteľom Oscarov. Do tejto v milionárskej záložne prichádzajú úspešní ľudia, ktorým sa napríklad vyskytla skvelá obchodná príležitosť a nemajú na ňu dostatok hotovosti.

Aj majiteľ on-line záložne USGoldBuyers.com, ktorá má sídlo v New Yorku, prijíma kvalitné vína. Hovorca tejto záložne Jose Caba potvrdil, že bohatí nemajú vždy likvidný majetok, aby si udržali štandard. A niekedy sa ani svojich vzácností nechcú vzdať. Preto dať ich do záložne a neskôr vyplatiť je pre nich výhodné. Odhaduje, že asi 90 percent pôžičiek ich klienti splatili. To znamená, že niektoré vzácne vína zostali vo vlastníctve majiteľa záložne.

Úrokové sadzby a dĺžka úverov sa líšia. Nedávno založil britský občan Paul Aitken on-line záložňu borro.com. Už stihol požičať 120 000 amerických dolárov za istinu 128 fliaš Chateau d'Yquem. Podľa odborníkov ich hodnota je okolo 250 000 dolárov.
Onedlho ručil ďalší klient záložne debničkou Chateau Petrus 1989 v hodnote približne 38 000 dolárov. Dostal za ne 24 000 dolárov. Úvery najčastejšie ponúkajú za rôzne ročníky vín z Bordeaux ako Chateau Haut-Brion, Chateau Lafite-Rothschild, Chateau Haut-Brion, Chateau Margaux či Chateau Mouton Rothschild.
Ide o špičkové moky, ktoré sa pravidelne predávajú na aukciách a ich ceny sa pohybujú rádovo v desiatkach tisíc dolárov. Majetok Aitkenových klientov sa pohybuje od jedného do desať miliónov dolárov. Sú väčšinou vlastníkmi podnikov s problémami peňažných tokov. Finanční poradcovia ich preto nasmerujú do jeho záložne.

Záložňa Prime Asset Loans so sídlom v britskom Durhame má konkrétny zoznam vín, na ktoré poskytuje úver. Na prvých miestach je burgundský skvost Domaine de la Romanee-Conti. Samozrejme, úplne hore sú najvyhlásenejšie ročníky. „Požičiavame až 70 percent hodnoty vína a termín na splatenie je zvyčajne sedem mesiacov," povedal Richard Mews, jeden so spolumajiteľov Prime Asset Loans.
„Investori využívajú stále viac tento typ úveru, pretože je rýchly, jednoduchý a nie sú pri ňom žiadne poplatky." Francúzska záložňa Credit Municipal de Paris už poskytla mimoriadne vysoký úver za pivnicu plnú fliaš. Klient ako protihodnotu založil až 90 tisíc fliaš mimoriadnych vín, sektov a liehovín, ktorých vek siaha až do 18. storočia. Hovorkyňa peňažnej inštitúcie Florence Marambatová povedala, že úver poskytli okamžite. V ich záložni sa najčastejšie stretávajú s vínami z Bordeaux.

autor: Milan Nemec
Foto: www.2macleans.ca

Gzoznam.sk, prehľadný, triedený a kontrolovaný katalóg firiem a živnostníkov. Katalóg plný funkcií a prekvapení. Register firiem, ktorý sa neustále zlepšuje.

Prihláste sa na odber newsletteru.

Odporúčané firmy

Losstav

K základom spokojného bývania ...

Velkoobchod MFP papier

Hlavnou činnostou našej firmy ...

Overené zákazníkmi

Nábytok Rosina

Hlavnou činnostou našej firmy je vypraco...

Velkoobchod MFP papier

Hlavnou činnostou našej firmy je vypraco...

Stavebná firma Scandi Haus SK

Scandi Haus SK s.r.o. je poprednou spolo...