Počiatok konca marihuanové prohibície?

Autor: Jan Zeman

Autor: Jan Zeman

Dvojica amerických štátov Washington a Colorado nulifikovala v referendách federálne drogove zákony o marihuane a legalizovali jej držanie a užívanie vrátane rekreácie, ​​v Colorade obmedzene aj pestovanie.

Hoci sa zatiaľ jedná o veľmi skromný úspech (zatiaľ v Colorade dosiahol veľmi rozumnú legalizáciu pestovania až 6tich rastlín konope, zatiaľ čo úprava v štáte Washington zatiaľ legalizáciu pestovania nerieši s výnimkou pestovania na medicínske účely pacientov), ​​je veľmi dobre možné, že to povedie k dominovému efektu, ktorý môže zasiahnuť nielen ďalšie štáty v USA, kde sa o podobnom kroku už dlho uvažuje, ale že táto výrazná zmena postoja verejnosti o presadenie demokratickou cestou prenikne ďaleko za hranice Spojených štátov.

Zatiaľ čo v Česku sa lobisti vo vidine tučných ziskov snažia presadiť legalizáciu extrémne predraženej marihuany pre medicínske účely pestované priemyselnými metódami, krok, ktorý však zároveň hrozí ďalším výrazným sprísnením režimu pre tých, čo si chcú sami pestovať marihuanu pre osobnú potrebu účely a českí poslanci nechali dokonca zatknúť konopného aktivistu Stanislava Pence, ktorý sa to na parlamentnom zasadnutí pokúšal kritizovať, zdá sa, že Amerika je opäť o značne väčší krok ďalej v liberalizácii.

Celú vec treba vidieť v hlbších súvislostiach. Pokiaľ nebude naznačený trend nejakým byrokratickým spôsobom zo strany centrálnych vlád zastavený, potvrdí sa zrejme opäť veľmi podstatná myšlienka Petra Macha z jeho knihy Úskalia európskej integrácie o konkurencii jurisdikciou. Ak si voliči v jednej či viacerých jurisdikciách presadia určité opatrenia a to sa osvedčí (a nevidím dôvod prečo by to v tomto prípade byť nemalo, pretože štátom, ktoré pristúpili k tomuto rozumnému kroku pribudne položka príjmov a zároveň sa odstráni problém marihuanové kriminálnej scény) budú ho potom chcieť zaviesť aj inde. Takýmto spôsobom, ostatne nakoniec v 30. rokoch postupne v jednotlivých štátoch a nakoniec aj na federálnej úrovni skončila aj ona neslávna prohibícia alkoholu v USA, ktorá priniesla obrovské zisky a moc mafii a závažnému prerastaniu organizovaného zločinu do štátnych štruktúr, ale problém alkoholizmu žiadnym spôsobom nevyriešila.

Je možné, že táto správa z amerických štátov Colorado (tam vyhral Romney) a Washington (vyhral tam Obama), trochu zanikajúca v záplave článkov o výsledkoch amerických prezidentských volieb, ktorý sa dal už prinajmenšom od augustovej republikánskej konvencie v Tampe viacmenej s úplnou istotou očakávať , je historickým začiatkom celosvetového konca prohibície marihuany.
Prohibície marihuany takisto začala v Spojených štátoch úplnou démonizáciou jej účinkov (prvýkrát postavená mimo zákon v štáte Utah v kontexte rasizmu a náboženského fanatizmu a neskôr s výraznou podporou federálnej vlády zasiahla celé USA) a postupne sa rozšírila takmer do celého sveta, vytvorila obrovský čierny trh a závažné problémy s medzinárodným organizovaným zločinom a stoja štáty nemalé výdavky bez toho, aby to skutočné účinky a miera škodlivosti tejto drogy nejako oprávňovalo a alebo že by to vyriešilo údajný problém s jej užívaním.
Dúfajme teda, že táto jedna z mála pozitívnych správ z USA v poslednej dobe bude mať nakoniec naznačené dôsledky a jedného dňa jej predpokladané pozitívne dopady dospejú aj k nám do Európy a pozitívne ovplyvní aj myslenie eurobyrokratov a českých pokryteckých parlamentárov a že nakoniec zdravý rozum a sloboda predsa len zvíťazí - aspoň teda čo sa týka konope - a nezmyselná drogová vojna proti nemu, ktorá prináša oveľa viac škody ako úžitku, konečne skončí.

Gzoznam.sk, prehľadný, triedený a kontrolovaný katalóg firiem a živnostníkov. Katalóg plný funkcií a prekvapení. Register firiem, ktorý sa neustále zlepšuje.

Prihláste sa na odber newsletteru.

Odporúčané firmy

Losstav

K základom spokojného bývania ...

Velkoobchod MFP papier

Hlavnou činnostou našej firmy ...

Overené zákazníkmi

Nábytok Rosina

Hlavnou činnostou našej firmy je vypraco...

Velkoobchod MFP papier

Hlavnou činnostou našej firmy je vypraco...

Stavebná firma Scandi Haus SK

Scandi Haus SK s.r.o. je poprednou spolo...