O potrebe umenia a sebareali

O potrebe umenia a sebarealizácie v našich životoch sa dá písať a bude písať vždy. Uvažovanie a filozofovanie na túto tému je jedna vec, ale oveľa veľavravnejšie je podľa mňa skúmať fakty.

O potrebe umenia a sebarealizácie v našich životoch sa dá písať a bude písať vždy. Uvažovanie a filozofovanie na túto tému je jedna vec, ale oveľa veľavravnejšie je podľa mňa skúmať fakty.

Fakty sa dajú nájsť i mimo výstavných siení, múzeí alebo zašité doma v našich „šuplíkoch“ kreativity. Žijeme v dobe internetu a na nákupy, obdivovanie umenia či inšpiráciu stačí mať internet. Presne tak sa dá už dva roky kreativita pozorovať na SAShE.sk

Webových stránok tohto typu je dosť, každý nejakú pozná a sem tam navštívi. Niektoré zamerané len na grafiku, maľbu a fotky, iné len na dizajn, ďalšie na módu. Nenapadajú vás práve samé webstránky s koncovkou „.com“? Pravdepodobne áno. SAShE.sk nám svojou úrovňou v tomto smere zdvíha rating. Dokonca sa odvážim tvrdiť, že už na prvý pohľad predbieha staršiu, väčšiu a zabehnutejšiu, českú obdobu.

Diera na trhu začala búrlivo žiť

Z jednoduchého e-shopu s handmade tvorbou kreatívnej Saše Šmidákovej sa za dva roky vyvinulo niečo nečakané. Stačil jednoduchý nápad, veľa premýšľania, rok realizovania a stránka sa otvorila verejnosti. Každý, kto dovtedy len obdivoval a nakupoval Sašine handmade veci sa mohol zaregistrovať a tiež sa jednoducho prezentovať. Z desiatok predajcov sa stali stovky a prekvapivo aj tisíce. Ďalšia diera na trhu sa začala zapĺňať. Dnes na stránke svoju tvorbu prezentuje 3800 ľudí skrze 140 tisíc výrobkov.

Táto veľká tržnica kreativity je vždy plná ľudí, ktorí sa radi stretnú, spolupracujú, poriadia, organizujú akcie a inšpirujú vás často aj svojou vlastnou osobnosťou. Spoločným znamením je tvorba. Všetko, čo nás zachraňuje od problémov života konzumnej spoločnosti a robí nám radosť vedomím, že sme to sami vyrobili. Nájdete tu skoro všetko, prekvapenie za prekvapením. Sem-tam údiv a milé šokovanie, ale časté je hlavne žasnutie nad niečím vskutku krásnym.

Ísť s kožou na trh sa oplatí

Manuálna práca nás vie oslobodiť. Potrebujeme ju. Niekto s chuti vykope studňu, postaví altánok, niekto sa doma zašije nad šperkárstvom, návrhárstvom, kreslením... A takýchto ľudí je veľa. Ani SAShE zatiaľ neodhalilo koľko. Aj naše malé Slovensko má oveľa väčší potenciál ako zatiaľ ukázalo. Sme kreatívni, ale často tomu nevenujeme pozornosť, podceňujeme sa a radšej tvoríme do „šuplíkov“.

Áno, začať so svojou tvorbou podnikať nie je v žiadnom ohľade jednoduché. Už len vybavovanie živnosti alebo miesta predaja obyčajného človeka odradí a radšej sa vzdá. Áno, nie všetci sme natoľko talentovo geniálni a nemáme vysokú šancu uspieť na trhu, preto je to často zbytočná snaha. Ale SAShE je slušná šanca pre každého, aby si vyskúšal úskalia tohto podnikania, zdokonalil sa a začal premýšľať v týchto dimenziách .

Viac ako len tvorba, je to filozofia.

Pred každým sa skrze SAShE otvára aj mnoho otázok. Ako ľudia vnímajú handmade veci? Ako niečo podradné, nekvalitné, neestetické? Ale prečo by malo byť niečo masovo strojovo vyrábané lepšie ako niečo vyrobené osobne človekom? Fotky na SAShE hovoria za seba. Vieme koho podporujeme, keď si kúpime niečo značkové napr. made in China, Korea, Taiwan? Alebo skôr zatvárame oči, radšej nechceme vedieť problémy konzumnej spoločnosti? Pri handmade produktoch vieme, že podporujeme konkrétnu osobu, jej rodinu, pomáhame jej riešiť jej možné finančné problémy.

Naša vlastná tvorba nie len reflektuje mnohé spoločenské problémy, ale sama ich aj otvára. Handmade je znova tu, ako to konečne využijeme, prijmeme a ovplyvníme?

autor: jshsjhjkhhs

Gzoznam.sk, prehľadný, triedený a kontrolovaný katalóg firiem a živnostníkov. Katalóg plný funkcií a prekvapení. Register firiem, ktorý sa neustále zlepšuje.

Prihláste sa na odber newsletteru.

Odporúčané firmy

Losstav

K základom spokojného bývania ...

Velkoobchod MFP papier

Hlavnou činnostou našej firmy ...

Overené zákazníkmi

Nábytok Rosina

Hlavnou činnostou našej firmy je vypraco...

Velkoobchod MFP papier

Hlavnou činnostou našej firmy je vypraco...

Stavebná firma Scandi Haus SK

Scandi Haus SK s.r.o. je poprednou spolo...